Американски морски безпилотник ще се дозарежда във въздуха

На 21 януари т.г. в Сейнт Огъстайн (Saint Augustine), щат Флорида в САЩ, Командването на авиацията на американските ВМС (NAVAIR)  и концернът „Нортроп Грумман” (Northrop Grumman) са завършили началната серия летателни изпитания по програмата за снижаване на риска при осъществяване на дозареждане във въздуха на новия перспективен ударен палубен БЛА (безпилотен летателен апарат) X-47B UCAS-D.

Програмата е стартирала през ноември 2011 г. когато на самолета-лаборатория LearJet 20 е монтирана апаратурата за дозареждане и програмното осигуряване на морския безпилотник. След успешните изпитания на земята „лабораторията” осъществява първия си полет на 20 декември 2011 г. След това тя многократно е била дозареждана във въздуха от летящата „цистерна” Boeing K-707 Omega Tanker както под управлението на оператор от земята, така и в автономен полет. Завършилата преди дни серия изпитания е оценена като успешна.

NAVAIR и Northrop Grumman възнамеряват да проведат още две серии летателни изпитания с участието на  LearJet 20 и самолета-танкер преди той да изпълни реално задачата за дозареждане във въздуха на морския БЛА X-47B UCAS-D. Демонстрацията на тази възможност е планирана за 2014 г. Тя цели да развие тактиката на ВМС на САЩ, които използвайки самолетоносачи и базираните на тях малкоразмерни реактивни БЛА, създадени по СТЕЛТ-технологии и дозареждани във въздуха, правят практически достижима всяка точка на света. Досега, изхождайки от характеристиките на „класическата” палубна авиация, при използването й по брегови цели самолетоносачите трябва да са на разстояние не повече от 800 км. от крайбрежието. От друга страна, евентуалните противници разполагат със самолети и ракети, които също покриват тази дистанция. „Невидимият” палубен БЛА, дозареждан във въздуха, отдалечава самолетоносача на безопасна позиция и позволява да сe нанасят удари в голяма „континентална” дълбочина.

Новият палубен БЛА X-47B UCAS-D е създаден за нуждите на ВМС от Northrop Grumman в периода 2007 – 2008 г. Наскоро се появява и втори прототип. В първия си официален изпитателен полет от 29 минути придобивката излита от Военновъздушната база Едуардс в Калифорния на 4 февруари 2011 г. До края на тази година ще продължат симулациите на кацане и излитане от палуба, а през 2013 г. се очаква новият безпилотник да бъде реално експериментиран и от самолетоносачите. Паралелно са развива програмата за дозареждане във въздуха. Предполага се, че първоначалният срок за приемане на летателния апарат на въоръжение във ВМС на САЩ – 2018 г., ще бъде съкратен.

БЛА в момента притежават над 50 държави, сред които и България. В САЩ на въоръжение са над 90 типа, много повече са експерименталните. X-47B UCAS-D идва да замени няколко по-стари образци, последният от аналогичните от които – X-47A Pegasus, произведен от същата компания, e използван активно до февруари 2006 г. Усъвършенстваният му тип го превъзхожда по всички параметри. Той има дължина 11,63 м, размах на крилата 18,92 м (сгънати – 9,41 м), височина 3,10 м, собствено тегло 6 350 кг, максимално стартово тегло 20 259 кг, радиус на действие 2 100 морски мили (3889 км), таван 12 190 м, времетраене на полета 6 часа и висока дозвукова скорост.

БЛА X-47B UCAS-D ще решава задачи по събиране на информация, наблюдение, разузнаване и провеждане на ударни операции. На борда му ще има апаратура за радиоелектронна борба, разузнаване (на 360 градуса), дозареждане, управляеми ракети и бомби с общо тегло около 2 000 кг. Опцията за дозареждане във въздуха е една от най-важните, защото увеличава времето и радиуса на действие, както и гъвкавостта в използването на възможностите на летателния апарат.

Източник: maritime.port.bg – ВМС/Морски технологии

http://zazz.info/images/gallery/2012_5/470_attach_3728_normal.jpg